Jak pracovat z domu a nezbláznit se

picjumbo.com_HNCK4011

Pokud pracujete z domu, tak už jistě víte, jaká úskalí sebou tento způsob práce přináší. Ačkoliv vaše okolí vidí jen to, že můžete pracovat z domu, vy už víte, že někdy by bylo lepší vyrazit do kanceláře, kde se můžete plně koncentrovat a kde jste pod neustálým tlakem, který vás nutí pracovat. To při práci doma nemáte.

Bez sebekázně to nepůjde

Základem efektivní práce z domu je sebeovládání. Potřebuje skutečně velkou dávku sebekázně, která vás udrží při práci a vy se nebudete rozptylovat okolními vlivy. Zapomeňte na neuklizené nádobí a nevyprané oblečení – to vše počká, dokud neuděláte své pracovní povinnosti. Pokud máte i přesto problém s koncentrací a neustále se necháváte od práce vyrušovat, pořiďte si pracovní kout, odkud půjde pryč vše, co do něj nepatří. Žádné dekorace, suvenýry a zbytečnosti. Čistá pracovní plocha a vy. Pokud to je možné, vypněte i svůj telefon, abyste dosáhli opravdu nerušeného pracovního prostředí. Pokud máte seznam úkolů, připište si k němu i odměny, které na vás poté budou čekat. Funguje to jako skvělá motivace, která vám pomůže udržet vaši koncentraci na plnění stanovených úkolů. Když některý z nich splníte, budete po zásluze odměněni. Motivační systém odměn funguje skutečně skvěle.

Chovejte se jako v práci

I když pracujete z domu a dnes neplánujete jít ven, zapomeňte na to, že budete chodit celý dne v pyžamu. To vás totiž bude stále lákat znovu do postele a takto byste moc práce neudělali. Vždy se proto převlečte, posnídejte a snažte se chovat tak, jako byste nebyli u sebe doma, ale v kanceláři. Žádné pyžamo, žádné nádobí, prostě nic. Pokud přijde vaše soukromá pošta, věnujte se jí až po pracovní době. Vzpomněli jste si, že by květiny ve vašem bytě potřebovaly zalít? Připište si do seznamu úkolů a dál se tím už nezabývejte – prioritou je pro vás teď práce. K zalévání květin se můžete vrátit až poté, co budou vaše pracovní úkoly splněné. Neřešte zkrátka nic, co nesouvisí s vaší prací a čemu byste se nevěnovali, kdybyste nepracovali z domu, ale z firemní kanceláře. Jedině tak se dokážete soustředit na práci.

Řešením je kancelář

Pokud i nadále bojujete s prací doma a nedaří se vám, bude potřeba pořídit si kancelář. Pokud máte dostatek prostoru v domě, pak je volba jasná – jedna místnost bude věnována vaší pracovně, kde se zavřete stejně jako by tomu bylo v práci a nerušeně se budete moci věnovat úkolům. Některým se osvědčila například i pronajatá kancelář ve firmě, kterou navštívíte několikrát měsíčně, kdy už začnete mít home office skutečně dost a budete potřebovat dočasnou změnu. Takto řeší své pracovní místo spousta lidí a vzhledem k tomu, že obliba home office stále stoupá, lze předpokládat, že podobných dočasných kanceláří bude přibývat.