Organizujte svůj čas jako profesionál

picjumbo.com_HNCK86321

Umět si správně zorganizovat čas je umění. Nestačí jen splnit své povinnosti, protože každý z nás potřebuje i čas na odpočinek a své záliby. Jak si ale zorganizovat čas, když to neumíte? Pořád jen něco nestíháte a máte práce až nad hlavu? Vyzkoušejte některý z našich nápadů, které vám pomohou úspěšně zorganizovat váš čas, abyste stíhali vše tak, jak potřebujete.

Mějte vždy svůj plán

Bez plánování se prostě neobejdete. Pořiďte si přehledný diář nebo nějakou aplikaci pro chytré telefony a důkladně si evidujte vše, co vás čeká. Jedině tak budete schopni sestavit plán, podle které se budete moci řídit. Stejně dobré je zapisovat si všechny úkoly, které musíte splnit. Takže se opět vžijte do role žáka základní školy a poctivě si pište vše, co je potřeba udělat. Až se dostanete do fáze, kdy budete umět se svým seznamem úkolů a plánovacím kalendářem dobře pracovat, můžete si jednotlivé úkoly dělit do skupin podle náročnosti nebo podle toho, jak moc jsou dané úkoly urgentní. To už je pak jen otázkou vaší vlastní organizace, jaký si do ní zanesete systém. Při sestavování plánů si vždy stanovte určitý čas jako rezervu, kdyby nastala nějaké nečekaná událost. Vždy musíte počítat s tím, že například onemocníte, nepůjde ve firmě elektřina a podobně. Připraveni zkrátka musíte být na vše a podle toho také sestavujte svůj nový plán.

Pravidlo osmi

Vy jste o něm ještě neslyšeli? Pravidlo osmi je snadná pomůcka pro správné organizování vašeho času. Jelikož den má 24 hodin, rozdělte ho na tři části a každou věnujte konkrétní činnosti. Pravidlo osmi hodin zahrnuje část určenou pro spánek, práci a zábavu. Každý však budu muset pravidlo mírně poupravit podle svých potřeb a zvyklostí. někdo například nepotřebuje spát tolik hodin, jiný zase má dlouhé směny v práci. Jako základ pro vaše plánování by vám však pravidlo osmi mělo stačit. Je to vynikající odrazový můstek pro další rozvoj vašeho plánování a celkové organizace času. Zajistíte si tak dostatek času skutečně na vše.

Odškrtávejte a motivujte se

Nic pro vás nebude lepší motivací pro plnění úkolů jako pohled na seznam těch, které jste již zvládli. Proto si vždy po dokončení konkrétního úkolu, odškrtněte políčko ve svém seznamu. Každý večer se pak můžete podívat, kolik jste toho za celý dne zvládli. Pokud ale potřebujete motivaci větší, stanovte si za každou skupinku splněných úkolů nějakou odměnu – například lístky do kina, večeři v restauraci a podobně. Jako dlouhodobá motivace vám může posloužit vidina toho, co si budete smět pořídit. Pokud například šetříte na své vysněné auto, položte si jeho obrázek na stůl, abyste jej měli vždy na očích a vzpomněli si tak, proč to vše vlastně děláte. Možná vás překvapí, jak silný motivační tahoun to může být.