Pracujte na svém osobním rozvoji

entrepreneur-593358_1280

Máte pocit, že se v práci můžete přetrhnout, ale stále to není ono? Děláte maximum pro to, abyste byli spokojeni, ale stále se vám nedaří? Možná to není tak úplně vaše vina. Třeba jste jen zanedbali osobní rozvoj, který vám může život velmi usnadnit a to nejen co se pracovní oblasti týče.

Pokud chcete mít jistotu, že máte věci pod kontrolou, začněte se věnovat osobnímu rozvoji, který je krokem k dosažení úspěchu. Nevrhejte se do něj však po hlavě a nesnažte se ze dne na den měnit své návyky a podobně. Takové počáteční nadšení totiž velmi brzy opadne a vy se budete cítit zklamáni, že jste investovali svoji energii do změn zcela zbytečně. Proto je třeba začínat pozvolna. Zvolte si jednu oblast, se kterou začnete, například tu pracovní. Víte jistě, že si práci organizujete správně? Stíháte plnit zadané úkoly tak jak máte nebo naopak často nestíháte a býváte ve zbytečném stresu? Zde vám může být velmi prospěšná správná organizace času. V současné době existuje mnoho způsobů, jak evidovat své úkoly.

Obzvlášť populární jsou aplikace pro mobily a tablety. Jejich hlavní výhodou je dokonalá synchronizace mezi více zařízeními, např. mezi mobilním telefon, tabletem, stolním PC a pracovním notebookem. Své úkoly ale také můžete díky těmto aplikacím sdílet s kolegy, což se hodí obzvlášť v případě velkých projektů. Jednotlivé úkoly si kromě zaznamenávání a následné organizace můžete do dokončení odškrtávat, což je skvělý způsob, jak se motivovat do plnění dalších úkolů. Na konci dne pro vás bude skvělou odměnou už jen samotný pohled na odškrtané splněné úkoly.

Osobní rozvoj však nezahrnuje jen organizaci úkolů. Pořádek si musíte udělat ve všem a zejména ve vlastní hlavě. Základem je především správná motivace. Než se pustíte do nějakého nepříjemného úkolu, ujasněte si, proč to děláte a jaký to má význam. Klidně si naplánujte, jak se po dokončení tohoto úkolu odměníte. Ačkoliv se to totiž možná na první pohled nemusí zdát, motivace se velmi mocný nástroj. Stejně tak je důležitá pravidelnost. Každý den byste se měli práci věnovat ve stejný čas po stejnou dobu, abyste dokázali svou mysl plně koncentrovat jen na plnění úkolu a nenechali se rozptylovat ničím jiným.

I vaše okolí si brzy zvykne na tento režim a dobře bude vědět, kdy je vhodná doba na to, aby za vámi s něčím přišli a kdy vás naopak nemají vyrušovat od práce. Pokud vás totiž někdo vyruší při plné koncentraci, trvá pak přibližně dvacet minut, než se opět dokážete do práce plně ponořit. Snažte se proto držet jistého režimu, ve kterém budete pravidelně pracovat, a po kterém budete mít nárok na odpočinek. Pokud vás i přesto někdo nebo něco vyruší, poznačte si to jako poznámku na papír, ale více se tím nezabývejte, abyste se neodtrhli od právě prováděného úkolu.

-šf-