Zdravé bílé zuby a jak na ně

jak na zuby

Chcete zachovat zuby zdravé a toužíte mít zuby bílé ? Pokud hledáte nějaká osvědčená doporučení, pak čtete ten správný článek. Pojďme si tedy ujasnit pár zásad nebo rad pro docílení zdravého a bělostného chrupu.

Správná každodenní péče o zuby je základ

Kazivost zubů všeobecně způsobuje přítomnost plaku v dutině ústní. Ostatní faktory jako jsou dědičnost, závažná onemocnění nebo porušená sklovina způsobují kazivost jen v malém procentu. Proto je důležité znát, jakým způsobem ho odstranit. Někteří lidé opravdu velice pečlivě čistí, i vícekrát za den, ale když je to na nesprávném místě, je výsledek slabý. Pro kontrolu svého úsilí můžete využít tablety na identifikaci zubního plaku.

Jaký volíme kartáček

Vhodný kartáček by měl být spíše měkký s malou pracovní hlavou a velkým množstvím štětin, které jsou rovně zastřižené. Na mokré a uzavřené hlavičce zubního kartáčku se tvoří škodlivé mikroorganismy, proto jej nechte po vyčištění zubů volně uschnout, nebo uložit do antibakteriální krytky. Kartáček měňte každé 3 měsíce. Po této době se účinnost čistících vláken snižuje jejich roztřepením, i když okem nemusí být ještě viditelné.  Po nachlazení, či chřipce jej vyměňte vždy.

Nezbytní pomocníci

Samotný zubní kartáček ovšem nevyčistí prostor okolo celého zubu.  Je zapotřebí používat vhodný mezizubní kartáček nebo zubní nit. Mezizubně se čistí každý den večer, nejlépe před čištěním normálním zubním kartáčkem. Spoluprací všech těchto pomůcek docílíte odstranění co největšího množství plaku.

Správná zubní pasta

Při výběru vhodné pasty popřemýšlejte, zda máte spíše citlivé krčky nebo zuby celkově, či zda Vás trápí dásně. Podle toho vybírejte pastu buď na snížení citlivosti, nebo s nějakou přísadou na pomoc dásním. U pasty pro děti dbejte na doporučené množství fluoridů vhodné k věku dítěte (množství fluoridů je napsáno na všech kvalitních dětských pastách). Vše můžete doplnit také výplachovou ústní vodou jak proti citlivosti, tak na zklidnění dásní.

Technika čištění

Dbejte na správnou techniku čištění. Je opravdu důležitá. Lékaři doporučují krouživé pohyby. Každý jednotlivý zub by měl být vyčištěný ze všech stran.  Nezapomeňte ani na vnitřní stranu zubů a zadní stoličky. Dbejte na minimální délku čištění 2 minuty, raději však déle. Pokud si nejste se svými výsledky jistí, techniku čištění vám jistě rád ukáže zubní lékař či dentální hygienista.

Potraviny pro bělejší zuby

Zabarvení zubů má svůj počátek již u jídla a nápojů. Těmi nejčastějšími potravinami, které zuby nepříjemně zbarvují, jsou borůvky, červená řepa, z nápojů pak káva, černý čaj, červené víno, kyselé džusy z tmavého ovoce a barevné limonády. Pozor bychom si měli dát i na kečup a sójovou omáčku. Žloutnutí zubů způsobuje časté užívání léků (zejména antibiotik) a v neposlední řadě kouření. Mezi potravinami však nalezneme i řadu pomocníků, které zuby naopak perfektně vyčistí, zabraňují jak usazování plaku tak nežádoucímu zabarvení. Proto bychom si měli často dopřávat syrová jablka, hrušky, mrkev, okurky, kedlubny, květák a celer.

Domácí recept pro zářivý úsměv

K osvědčeným trikům patří potírání zubů vnitřní stranou banánové slupky, rozkrojenou jahodou a také bílou vnitřní stranou pomerančové kůry. Jednou do týdne si můžeme vyčistit zuby jedlou sodou, která má mírně abrazivní mechanický účinek při tření o zuby a zároveň působí chemicky, protože reaguje se zubním kamenem a tím jej rozpouští. Velkým přínosem je, že pomáhá neutralizovat bakterie a tímto způsobem vlastně léčí špatný dech.  Vybělení zubů můžeme vidět okamžitě a je bezbolestné. Ovšem je třeba se vyhnout agresivnímu tření dásní, které můžou být podrážděny mechanickým účinkem sody.

Postup bělení zubů

Mokrý kartáček namočíme do práškové jedlé sody nebo sodu nasypeme na zubní pastu a touto směsí si vyčistíme zuby. Smícháním sody se zubní pastou se zmírní slaná chuť sody, ale zvýší brusný účinek. Nejopatrnějším způsobem je kůra na jeden měsíc dvakrát ročně, přičemž aplikujeme jen jednou nebo dvakrát týdně, abychom se vyhnuli poškození skloviny.
Jiná forma použití je rozpustit sodu ve vodě. Stačí lžíce jedlé sody do sklenice s polovinou vody, rozmícháme a vyplachujeme ústa. Tím sice příliš naše zuby nevybělíme, ale zato získáme domácí ústní vodu, která neutralizuje bakterie v ústech.

-št-